تور یک روزه، تور الموت و دریاچه اوان

 تور الموت و دریاچه اوان ، تور یک روزه

برنامه تور الموت و دریاچه اوان به این ترتیب خواهد بود که در قالب یک تور یک روزه ابتدا به دریاچه اوان می رویم. نگین دشت الموت بی شک دریاچه نیلی رنگی است که درختان بید و تبریزی بلند قد زرد و نارنجی و نی های همیشه لرزان دوره اش کرده اند. مسیر 80 کیلومتری قزوین تا دریاچه اوان مسیر هیجان انگیز و پیچ در پیچی است با فرصت های متعدد برای پیاده شدن از اتومبیل و تماشا کردن مناظر زیبای طبیعی؛ ارتفاعاتی که بر رودخانه های زیبا و زمین های کرت بندی شده کشاورزی مسلط اند؛ درختانی که بر حاشیه جاده میوه و سایه شان را به مسافران تعارف می کنند و نهرها و چشمه سارهایی که به موازات جاده در جریانند.

در تور الموت و دریاچه اوان ما برای رسیدن به دریاچه اوان باید پیچ های جاده، روستاها و شهرها را یکی یکی پشت سر گذاشت تا بالاخره به دلنشین ترین منظره این مسیر،«اوان» رسید.اوان نیلی رنگ،استخری بزرگ است در دامن چهار روستای«اوان»،«وربن»،«زواردشت» و «زرآباد». دریاچه اوان نیلگونی اش را از چشمه های جوشان کف دریاچه و آب حاصل از برف و باران دارد. از سرریز آب دریاچه در فصل های پرباران الموت، رودخانه ای سرریز می شود که آبش کشاورزی دهقانان روستاهای پایین دستی یعنی «کوشک» و «آیین» را برکت می بخشد. سرویس بهداشتی و قایق سواری روی دریاچه هم مهیاست. برای گذراندن شب می توانید چادرهای رنگارنگتان را در ساحل دریاچه مستقر کنید و یا مهمان روستاییان ساکن حاشیه دریاچه شوید.

دریاچه اوان در پاییز میزبان مهاجرانی چون قو، غاز و مرغابی است و آبش جایگاه همیشگی قزل آلای رنگین کمان، کپور ، و اردک ماهی .منطقه الموت همچنین سکونتگاه پلنگ، خرس قهوه ای ، روباه، شغال، گرگ گراز، شنگ، سیاه گوش (گربه وحشی) ، شاهین، جغد، کبک، فاخته، دارکوب، سبزقبا، زاغی و لاکپشت و خرچنگ است و عقاب آن معروف ترین جاندار و نماد منطقه الموت است.

دشت الموت البته قلعه های تاریخی بسیاری برای دیدن و ماجراجویی دارد، قلعه هایی که داستان ظهور،فرمانروایی و سقوط اسماعیلیان را روایت می کند. سر آمد این قلعه ها، جایگاه افسانه ای «حسن صباح» است که تا لذت های دریاچه اوان 51 کیلومتر فاصله دارد.حین رانندگی در پیچ و خم های جاده الموت مراقب خود، خانواده و حیواناتی که چندروزی مهمانشان هستید، باشید. 

تور الموت

در تور الموت بعد از رسیدن به ابتدای روستای گازرخان و قلعه حسن صباح باید یک ساعتی را در رفت و بازگشت کوه پیمایی بکنیم تا بتوانیم از قلعه دیدن کنیم. زیباترین مناظر از دشت الموت را می توانید از بالای قلعه حسن صباح ببینید. نهار را در قلعه حسن صباح می خوریم و به تهران باز می گردیم.

در تورهای دو روزه الموت و دریاچه اوان می توان وقت اضافه را به بازدید از دره اندج و شب مانی در کنار دریاچه اوان و یا روستای گازرخان اختصاص داد.