درخت ازگیل در تور جنگل ابر

درخت ازگیل در تور جنگل ابر

همان طور که در مطالب قبلی اشاره شده تور جنگل ابر محبوب ترین تور طبیعت گردی چند روزه است و در آن مناطق و جاذبه های مختلفی مورد بازدید قرار می گیرد . از آن جاییکه کسب اطلاعات و افزایش آگاهی باعث می شود که از سفر خود لذت بیشتری ببریم سعی ما بر این خواهد بود که اطلاعات کامل تری را در رابطه با جاذبه ها و گونه های جانوری و گیاهی جنگل ابر در اختیار طبیعت گردان علاقمند بگذاریم.

ازگیل در تمام جنگل های شمال ایران از ارسباران تا گلی داغ و گزدنه چناران در بجنورد و در تمام ارتفاعات از سواحل دریا تا ارتفاعات جنگل انتشار دارد و حتی در دامنه های جنوبی البرز و دره کرج و مناطق استپی دیده می شود. حداقل ارتفاع آن سواحل جلگه ای نوشهر و آستارا می باشد و حداکثر ارتفاع آن در 2000 متر از سطح دریا مشاهده شده است. ازگیل درختچه و یا درخت کوچکی است و به ارتفاع 6  متر می رسد. شاخه های آن خاردار و در ابتدای جوانی خزی است که رفته رفته صاف می گردد. برگ هایش از نیزه ای تا بیضی کشیده می شود. حاشیه برگ درست و یا دارای دندانه های غده ای است و در شا خه های نازاد همراه بالبوهای دندانه دار و غیر منظم است. روی برگ سبز تیره و پشت آن سبز خاکستری رنگ است و کنار رگبرگ های آن کرکدار و حاشیه آن دارای کرک های پشمین است. گل های ازگیل سفید و درشت و منفرد و تقریبا بی پایه و میوه آن گاهی کروی و زمانی گلابی شکل و قهوه ای رنگ است و بر روی آن کرک های نمدی مخملی و عدسک های سفید دیده می شود و به قطر 3=1 سانتیمتر می باشد. چوب آن سخت و به رنگ حنایی روشن است.

میوه درخت ازگیل را روستاییان شمال مصرف می کنند و از چوب آن نیز دسته آفندره، داس، داسغاله، عصا و چوب دستی می سازند. چوب دستی گره دار درویشان، غالبا از چوب ازگیل تهیه می شود. برای تهیه چوب دستی گره دار، گالشهای شمال جست های راست و بلند ازگیل را انتخاب نموده، نقاط مختلف آن را با داس زخمی نموده، چند سال بعد آن را قطع می کنند، سپس روی ان آتش می گیرند تا خشک شود و پوست آن جدا گردد. پوست و برگ درخت ازگیل حاوی مقداری تانن می باشد و می تواند در صنعت مورد استفاده قرار گیرد.

در تور جنگل ابر شما می توانید ازگیل را به وفور مشاهده کنید از آن عکاسی کنید و اگر در آبان یا آذر به جنگل ابر می روید از میوه های رسیده آن بخورید!

•مطالب علمی برگرفته از کتاب جنگل ها، درختان و درختچه های ایران، تالیف دکتر حبیب الله ثابتی می باشد

 

 

 

تور جنگل ابر