گردشگری جنگل

 

گردشگری جنگل زیر شاخه  ی رو به رشدی از سفرهای ماجرا جویانه است. که با روش های فیزیکی چند جانبه ی فالانه در سفرهای مناطق جنگلی زمین تعریف می شود. اگر چه در بسیاری از جهات گردشگری جنگل به سفرهای ماجرا جویانه شبیه است، اما گردشگری جنگل به بافت منطقه، فرهنگ و فعالیت های خاصی ارتباط پیدا می کند. با توجه به واژه نامه اصطلاحات گردشگری تور جنگل یکی از عناصر اصلی گردشگری سبز در مقاصد استوایی ست و پدیده ای جدید در گردشگری بین المللی غرب به شمار می رود. از مناطقی که در شیوه های توسعه ی پایدار گردشگری شرکت می کنند، و یا تور طبیت گردی اجرا می کنند،  مکزیک، آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی، به ویژه گشت و گزار در جنگل های مایان، همچنین مناطقی که شامل مناطق جنگلی آفریقا، استرالیا و جنوب اقیانوش آرام می شوند، هستند.

 

در آمریکای جنوبی و مرکزی

اکثر مجریان تور جنگل در آنچه که به عنوان جهان مایان یا روتامایا شناخته می شود متمرکز شده اند. جهان مایان پنج کشور مختلف را در بر می گیرد، که تمدن مایان را شکل می دهد: مکزیک، گواتمالا، هوندوراس، السالوادو، بلیز. بیشتر تور های جنگل شامل دیدار از سایت های محبوب باستان شناسی مایان مثل تیکال، گواتمالا، چیچن ایتزا و کوپان است. این روزها بازدید ها معمولا متشکل از یک تور سازمان دهی شده، برای دیدار از مایان است. 

 

تورهای جنگل و امکانات جانبی آن

روش های زیادی وجود دارد که تورهای جنگل را هیجان انگیز می کند. وسایلی مانند دوچرخه، کنویی(قایق بدون بادبان)، اسب سواری و ... این دقیقا آن چیزی است که گردشگری جنگل را از بقیه ی تور های ماجرا جویانه جدا می کند. حتی بعضی از مجریان تور هستند که از کارد های بزرگی همچون شمشیر در طول این تور ها استفاده می کندد. یک مشخصه ی بارز و قابل توجه دیگر این است که اکثر مجریان تور، که به اعماق آمریکای مرکزی و جنوبی سفر می کنند، این است که تعداد افراد در این سفرها بین ده تا پانزده نفر است. این کار برای به حد اقل رساندن تاثیر روی گیاهان و جانوران جنگل ها در نظر گرفته شده. قوانین فدرال در برخی از کشور ها ورود گروه های بزرگ تر از پانزده نفر را به مناطق جنگلی مایان ممنوع کرده است. اما منابع محدود برای اعمال چنین قانون هایی اجازه داده است که در برخی موارد قانون شکنی اتفاق بیفتد.

 

 

منبع: ویکی پیدیا، گردشگری جنگل