‌‌تور چشمه های باداب سورت

 

تور طبیعت گردی چشمه های باداب سورت از جمله تورهای طبیعت گردی است که همیشه برگزاری و دیدنش از با لذت و درد همراه است. لذت به خاطر دیدن شگفتی هایی که چشم همه را مبهوت خود می کند و درد و افسوس از این بابت که این جاذبه طبیعی منحصر به فرد چگونه بی توجه و رها شده است. 

تور چشمه های باداب سورت معمولا یک تور دو روزه یا تور چند روزه است و در ترکیب با یکی از جاذبه های پیرامونیش مثل جنگل ابر یا دریاچه چورت قرار می گیرد. در تور چشمه های باداب سورت صبح پنج شنبه یا هر روز تعطیل دیگری از تهران حرکت آغاز می شود و برای صرف نهار به باداب سورت می رسیم. بازدید از باداب سورت دو الی سه ساعتی با احتساب زمان صرف نهار طول می کشد. باید توجه کرد که قبل از رسیدن به باداب سورت باید به سرویس بهداشتی رفت چون در کنار چشمه های باداب سورت امکانات بهداشتی وجود ندارد.

چشمه های باداب سورت عنوان اثر طبیعی ملی را یدک می کشد و این بدان معناست که اهمیت این چشمه ها به اندازه اهمیت کتیبه های هخامنشی و میراث جهانی پاسارگاد است و اگر بخواهیم در آثار طبیعی همردیف آن را پیدا کنیم به کوه دماوند اسطوره ای و سرو ۱۰۰۰ ساله ابرکوه برمی خوریم!

ویژگی چشمه های باداب سورت پلکانی و رنگارنگ بودن و منحصر به فرد بودن است بدین معنی که جز در دو سه کشور دیگر نمونه ای از این چشمه ها یافت نمی شود. چشمه ای باداب سورت از سه چشمه تشکیل شده اند که هر کدام رنگ، مزه و بوی خاص خود را دارند. رسوبات سیاه رنگی در کنار این چشمه ها وجود دارند که مردم برای درمان امراض پوستی کمردرد و رماتیسم از آن ها استفاده می کنند که البته ما به دلیل آسیب زننده بودن این کار به طبیعت این کار را توصیه نمی کنیم. آب های رسوبی در حین صدها و شاید هزاران سال و به تدریج از بالای کوه حوضچه های کوچکی را شکل داده اند که به دلیل انعکاس نور خورشید در آن بسیار زیبا و مسحور کننده می شوند.

مسیر رسیدن به چشمه های باداب سورت از جاده سمنان یا جاده ساری به کیاشهر امکان پذیر است و با همه نوع وسیله نقلیه ای امکان رفتن به چشمه های باداب سورت وجود دارد.

اما مهمترین مساله در تور چشمه های باداب سورت رعایت اصول طبیعت گردی است. خواهشمندیم که به هیچ عنوان حتی با پای برهنه وارد چشمه ها نشوید و تحت هیچ شرایطی زباله تان را در طبیعت رها نکنید همچنین به صورت دوستانه با مردم محلی و گردشگران نا آگاه صحبت کنید و آن ها را نسبت به حفظ و نگهداری این میراث طبیعی تشویق نمایید.

با ما همسفر باشید در تور چشمه های باداب سورت!