×

پیغام خطا

Notice: Undefined variable: justified در include() (خط 10 در /home/zhiwaar/public_html/sites/all/themes/zhiwaar/views/views-bootstrap-tab-plugin-style--slideshow-dc.tpl.php).
مکان: 
خیابان فردوسی
نوع سفر: 
تور تهرانگردی
تور هدفمند
فرهنگی
تاریخ حرکت: 
1398/03/10
تاریخ برگشت: 
1398/03/10
درجه بندی سفر: 
آسان
ظرفیت: 
موجود
ریال,500,000
50هزار تومان
-+

تور تهران گردی در ماه رمضان؛ افطار درخیابان فردوسی

تا چند دهه قبل، ماه رمضان برای مردم ایران شبیه نوروز بود. با آداب و رسوم خاصی که از آخرین روزهای شعبان شروع می‌شد و تا وقتی نقاره‌چی عید فطر را اعلام می‌کرد، ادامه داشت. در ماه رمضان بود که بهترین و مرغوب‌ترین خوار و بار، با نازل‌ترین قیمت‌ها به دکان‌ها می‌آمد و در همین ماه هم بود که سنگ‌های کم‌وزن و ترازوهای معمولی در دکان‌ها جای خود را به سنگ‌های تمام‌وزن و ترازوهای دقیق می‌دادند. ماهی که خریدها چندبرابر می‌شد و برکت به خانه مردم راه باز می‌کرد.

در شب‌های رمضان مردم تهران برای خود سرگرمی‌هایی داشتند. عده‌ای بعد از افطار و خواندن نماز از یک محل به محل دیگری برای دید و بازدید می‌رفتند. آنها که ورزشکار بودند به زورخانه می‌رفتند و جوان‌تر‌ها گاهی به قهوه‌خانه‌ها سر می‌زدند. ترنا بازی و سخنوری هم سنتی برای ماه رمضان بود. مساجد محلات هم از شلوغ‌ترین مراکز برای گذران وقت روزه‌دارن بود.

در واقع شب‌نشینی‌های ماه رمضان از جمله مهمانی‌های با نشاطی بود که همه مردم تهران از آن استقبال می‌کردند. در این شب نشینی‌ها بود که زولبیا و بامیه برای پذیرایی برای مهمان آورده می‌شده است و چون وقت بیشتری داشتند، کتاب خوانی و قصه سرائی و افسانه پردازی‌ها و امثال آن نیز نقل مجالس می‌شد که تقریبا تا سحر طول می‌کشید. حالا که زندگی شلوغ شهری فرصت شب نشینی را از ما گرفته، قصد داریم تا با تور تهران گردی به همراه هم، سنت افطار دسته جمعی را به جا بیاوریم.

برنامه تور تهران گردی

قصد داریم تا در یک گشت ۳ ساعته تور تهران گردی در حوالی میدان فرودوسی پیاده روی کنیم که هم کمی گپ و گفت در مورد تهران قدیم داشته باشیم و گوشه‌ای از شبگردی‌های قدیم ماه رمضان را زنده کنیم و مقداری هم طعم افطاری‌ها و خوراکی‌های آن حوالی را بچشیم. برنامه به این صورت خواهد بود که ساعت 7 شب در محل قرار (متروی فردوسی) دور هم جمع می‌شویم تا پیاده روی خود را آغاز کنیم. در میانه راه بازدید پیرامونی از خانه فاضل عراقی، خانه شقاقی، خانه هوشنگ ابتهاج، کارخانه آرگو و... خواهیم داشت و در حین راه سری هم به خوراک پزی‌های معروف منطقه می‌زنیم.

 

غذا و پذایرایی: 
روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان توسط
1  -  -  - - -
نوع اقامت: 
روز محل توضیح
1    
وسیله نقلیه: 
روز وسیله توضیح
1    
بیمه مسئولیت مدنی
لباس: 
مناسب
کفش: 
مناسب
کیسه های خواب: 
نیاز ندارد
چراغ پیشانی: 
نیاز ندارد
کوله مناسب: 
یک روزه
کرم ضد آفتاب: 
لازم نیست
عینک آفتابی: 
لازم نیست
زیرانداز انفرادی: 
لازم نیست
داروهای انفرادی: 
لازم است

سوالی دارید؟ بپرسید!