×

پیغام خطا

Notice: Undefined variable: justified در include() (خط 10 در /home/zhiwaar/public_html/sites/all/themes/zhiwaar/views/views-bootstrap-tab-plugin-style--slideshow-dc.tpl.php).
مکان: 
تهران
نوع سفر: 
تور تهرانگردی
تور هدفمند
فرهنگی
تاریخ حرکت: 
97/03/02
تاریخ برگشت: 
97/03/02
درجه بندی سفر: 
آسان
ظرفیت: 
موجود
ریال,350,000
35 هزار تومان
-+

تور تهران گردی |افطارگردی در خیابان سی تیر|

تا چند دهه قبل، ماه رمضان برای مردم ایران شبیه نوروز بود. با آداب و رسوم خاصی که از آخرین روزهای شعبان شروع می‌شد و تا وقتی نقاره‌چی عید فطر را اعلام می‌کرد، ادامه داشت. در ماه رمضان بود که بهترین و مرغوب‌ترین خوار و بار، با نازل‌ترین قیمت‌ها به دکان‌ها می‌آمد و در همین ماه هم بود که سنگ‌های کم‌وزن و ترازوهای معمولی در دکان‌ها جای خود را به سنگ‌های تمام‌وزن و ترازوهای دقیق می‌دادند. ماهی که خریدها چندبرابر می‌شد و برکت به خانه مردم راه باز می‌کرد.

در شب‌های رمضان مردم تهران برای خود سرگرمی‌هایی داشتند. عده‌ای بعد از افطار و خواندن نماز از یک محل به محل دیگری برای دید و بازدید می‌رفتند. آنها که ورزشکار بودند به زورخانه می‌رفتند و جوان‌تر‌ها گاهی به قهوه‌خانه‌ها سر می‌زدند. ترنا بازی و سخنوری هم سنتی برای ماه رمضان بود. مساجد محلات هم از شلوغ‌ترین مراکز برای گذران وقت روزه‌دارن بود.

در واقع شب‌نشینی‌های ماه رمضان از جمله مهمانی‌های با نشاطی بود که همه مردم تهران از آن استقبال می‌کردند. در این شب نشینی‌ها بود که زولبیا و بامیه برای پذیرایی برای مهمان آورده می‌شده است و چون وقت بیشتری داشتند، کتاب خوانی و قصه سرائی و افسانه پردازی‌ها و امثال آن نیز نقل مجالس می‌شد که تقریبا تا سحر طول می‌کشید.ما هم به تبعیت از اجدادمان تهران گردی میکنیم و افطار را به صورت دسته جمعی صرف می کنیم.

 

افطارگردی در تهران

قصد داریم تا در یک گردش ۳ ساعته از خیابان سی تیر حدفاصل سرهنگ سخایی تا نوفل شاتو پیاده‌رو گردی کنیم تا هم کمی گپ و گفت در مورد تهران قدیم داشته باشیم و گوشه‌ای از شبگردی‌های قدیم ماه رمضان را زنده کنیم و مقداری هم طعم افطاری‌ها و خوراکی‌های آن حوالی را بچشیم. برنامه به این صورت خواهد بود که ساعت ۸ شب در محل قرار (متروی امام خمینی خروجی خیام) دور هم جمع می‌شویم تا پیاده روی خود را آغاز کنیم. در میانه راه نگاهی گذرا به موزه ایران باستان، موزه پست و موزه آبگینه خواهیم انداخت اما تمرکز اصلی برنامه، گفتگو بروی حوادث مرتبط با خیابان سی تیر می باشد. پس از پایان پیاده روی راهی خیابان جمهوری شده تا سری هم به خوراک پزی‌های معروف منطقه زده باشیم.

- پیاده‌روی و  مباحثه و گفتگو  پیرامون حوادث خیابان سی تیر و کودتای ۲۸ مرداد

- گشتی در خیابان سی تیر حدفاصل سرهنگ سخایی تا نوفل شاتو

- افطار در خوراک‌پزی‌ های قدیم محله

 

غذا و پذایرایی: 
روز صبحانه ناهار شام
مکان توسط مکان توسط مکان  
نوع اقامت: 
روز محل توضیح
وسیله نقلیه: 
روز وسیله  
بیمه مسئولیت مدنی
لباس: 
مناسب
کفش: 
مناسب
کیسه های خواب: 
نیاز ندارد
چراغ پیشانی: 
نیاز ندارد
کوله مناسب: 
یک روزه
کرم ضد آفتاب: 
لازم نیست
عینک آفتابی: 
لازم نیست
زیرانداز انفرادی: 
لازم نیست
داروهای انفرادی: 
لازم است

سوالی دارید؟ بپرسید!

عکس‌های مدیر
مدیر
سه‌شنبه, 06/06/2017 - 11:15

به خاطر تجمع عبادتگاه های ادیان مختلف خیابان سی تیر به گذر ادیان معروف است.