آمبوسلی

آشنایی با آمبوسلی، یکی از بزرگترین زیستگاه های حیات وحش جهان

پارک ملی آمبوسلی با مساحت 39 هزار هکتار در نزدیکی مرز بین کنیا و تانزانیا قرار گرفته است. پارک آمبوسلی که بعد از ماسایی مارا دومین پارک محبوب در منطقه است، یکی از بزرگترین زیستگاه های جانوری در جهان است. گونه های کمیابی مثل شیر کلیمانجارو، یوزپلنگ، زرافه ماسایی و ایمپالا(مارال، گونه ای از آهو) در آمبوسلی زندگی میکنند و به دلیل قرار گرفتن آمبوسلی در لیست مناطق حفاظت شده از خطرات محیط های انسانی مثل جاده و آلودگی های زیستی تا حد معقولی در امان اند.

ساکنین پارک آمبوسلی عمدتا از قبایل ماسایی هستند که از دیرباز و به شکل سنتی در این نواحی اقامت داشته اند. یکی از جذابیت های آمبوسلی هم دیدار این قبایل بکر و آئین های خالصشان در آفریقا، نخستین خاستگاه انسان است. بسیاری از دهکده های ماسایی همچنان شکل باستانی خود را حفظ کرده اند. به جز قبایل ماسایی که ساکنان سنتی این منطقه اند، در سالهای اخیر به دلیل جاذبه این پارک به عنوان منطقه موفق در اقتصاد و توریسم از مناطق دیگر کنیا هم ساکنانی وارد آمبوسلی شده اند.

یکی دیگر از جاذبه های آمبوسلی برای علاقمندان به پرندگان، تماشای دسته های عظیم از پرندگان مهاجر در این پارک است. آمبوسلی به دلیل وجود چندین تالاب و مناطق باتلاقی، یکی از مناسب ترین زیستگاه های پرندکان است و با بیش از 400 گونه پرنده، بهشت پرنده نگر ها است. 

عمده دلیل معروفیت و محبوبیت آمبوسلی امکان تماشا و برخورد نزدیک با گونه هایی است که تا پیش از این در فیلم ها دیده ایم. فیل ها، بوفالوها، گورخرها و یوزپلنگ ها، بومیان باستانی آفریقا همچنان در این پارک به دور از مزاحمت های بشری زندگی میکنند و سفر به آمبوسلی امکان تماشای آنها از نزدیک را فراهم میکند. اما این نزدیکی و برخورد با حیات وحش خالی از قید و بند نیست! پارک آمبوسلی برای محافظت از بازدیدکننده ها و گونه های جانوری قوانین سختگیرانه ای در مناطق زیست این گونه ها وضع کرده که سرپیچی از آنها ممکن است به مرگ منجر شود! 

در بیشتر مناطق بازدید کننده ها حق خروج از وسیله نقلیه را ندارند و بعضی جاها شیشه ماشین را هم نباید پایین بکشند! شیرهای کلیمانجاروی ساکن در آمبوسلی با کسی شوخی ندارند!

سوالی دارید؟ بپرسید!