آشنایی با پارک ملی ماسایی مارا

ماسایی مارا محبوب ترین پارک ملی و ذخیره گاه زیستی در کنیا است. نام ماسایی مارا در زبان مردم محلی و برگرفته از اقوام بومی ساکن آن به عنوان ماسای مارا شناخته می‌شود. این پارک یکی از غنی ترین زیستگاه های جانوری در آفریقا و در منطقه ناروک کنیا قرار گرفته است و در جوار زیستگاه مشهور سرنگتی در استان مارا تانزانیا قرار گرفته است. نام ماسایی مارا به افتخار ساکنین باستانی این محل یعنی قبایل ماسایی نام گذاری شده است. معنی تحت‌الفظی کلمهٔ مارا به معنی نگاه به یک افق دوردست است که در زبان محاوره‌ای منطقه معروف به زبان ماسایی بیانگر درختان، ساوانا یا همان دشت بی درخت و سایه‌های ابر بر روی زمین است که مشخصهٔ بارز این سرزمین است.

شهرت ماسایی مارا در سطح بین‌المللی عمدتا مدیون جمعیت بی نظیر شیر ماسایی، پلنگ آفریقایی و یوزپلنگ تانزانیا است. از دیگر دلایل محبوبیت و توریستی بودن این سایت، مهاجرت سالانه  دسته های عظیم گورخر، غزال تامسون، کل یالدار و بسیاری دیگر از گونه های جانوری از منطقه سرنگتی به ماسایی مارا است که هر سال در چند ماه بین تیر ماه تا آبان اتفاق می افتد و به مهاجرت بزرگ مشهور است. 

تنوع فرهنگی، زیستی و جانوری در ماسایی مارا

زیستگاه ماسایی مارا یکی از غنی ترین زیستگاه های بشری است. قبایل ماسایی که ساکنین باستانی و دیرینه این منطقه اند همچنان به روال سابق در دهکده های بومی خودشان زندگی میکنند و دیدار از آئین و سنت های آنها یکی از جاذبه های ماسایی مارا است. هرچند که شکل زندگی این قبایل هم بر اثر نزدیکی به جوامع مدرن دستخوش تغییراتی شده اما همچنان آئین کهن را حفظ کرده اند.

ماسایی مارا از نظر تنوع زیستی و جانوری مسکن گونه های کمیاب بی شماری همچون یوز آفریقایی، وایلد بیست(نوعی گاو وحشی)، گورخر آفریقایی و غزال تامسون است. تمام اعضای گروه 5 بزرگ (5 حیوان بزرگ آفریقایی سرسخت) شامل شیر، پلنگ، فیل آفریقایی، بوفالو و کرگدن سیاه در ماسایی مارا مسکن دارند.

سوالی دارید؟ بپرسید!