هواپیمای تاجیک ایر

تاجیک ایر هواپیمایی ملی و ایرلاینی است که نقش پرچم تاجیکستان را بر خود دارد. این خط هوایی، در سال 1923 تاسیس شد. تاجیک ایر در ابتدا به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت هواپیمایی ایرفلوت (ایرلاین ملی شوروی سابق) فعالیت می‌کرد. اولین پروازی که توسط این شرکت هواپیمایی انجام گرفت، پرواز بخارا-دوشنبه و در روز سوم سپتامبر 1924 بود. ورود اولین هواپیما به تاجیکستان، 2 سال زودتر از اولین ماشین و 5 سال زودتر از اولین قطار صورت گرفت.

تاریخچه و شرح فعالیت تاجیک ایر

اولین فرودگاه تاجیکستان در شهر دوشنبه که در زمان شوروی سابق استالین آباد نام داشت ساخته شد و خطوط هواپیمایی از آنجا شروع به کار کردند. پس از آن حمل‌ونقل هوایی تاجیکستان، با توسعه ناوگان این شرکت هواپیمایی رشد کرد و توانست اقتصاد ملی تاجیکستان را تقویت کند. در سال ۱۹۳۷ خطوط داخلی شرکت هواپیمایی تاجیک ایر به طور کامل برقرار شد. در سال 1991 و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، تاجیک ایر از ایرفلوت جدا شد و سیستم مدیریتی آن شکلی متفاوت پیدا کرد. دفتر مرکزی این شرکت کماکان در شهر دوشنبه قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی دوشنبه و فرودگاه خجند، دو قطب تاجیک ایر هستند. تاجیک ایر در حال حاضر با ۱۵ فروند هواپیما به ۱۹ مقصد در کشورهای قزاقستان، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان، چین، هند و ایران پرواز مستقیم دارد. هواپیمایی که در مسیر تهران-دوشنبه فعالیت می‌کند، از نوع بوئینگ 757 است. بار مجاز هر مسافر برای هواپیمایی تاجیک ایر، 20 کیلوگرم و حداکثر بار مجاز همراه مسافر داخل کابین، 5 کیلوگرم و در ابعاد 55*40*20 است. این ایرلاین در سال 2012 بیش از 33.3 میلیون مسافر را در جهان جا به جا کرده است.

شرح ناوگان هوایی تاجیک ایر

آنتونوف An-26 تعداد: ۱ فروند، آنتونوف An-28 تعداد: ۲ فروند، بوئینگ 737-300 تعداد: ۱ فروند،  بوئینگ 737-500 تعداد: ۲ فروند، بوئینگ 757-200 تعداد: ۳ فروند، یاکولوف یاک ۴۰ تعداد: ۱ فروند، توپولوف تعداد: ۲ فروند، Xian MA60 تعداد: ۲ فروند، Mil Mi-8 تعداد: ۳ فروند (در برنامه های مسافربری مورد استفاده قرار نمی‌گیرد).

سوالی دارید؟ بپرسید!